„Knihy sú otvorené dvere do čarovného sveta.“

Virtuálna prehliadka

Kontakt: tel. č.: 0903 408 397

Výstava: Jak velbloud potkal ťavu, výstava prezentujúca zábavný obrázkový česko-slovenský slovník autorky a ilustrátorky Márie Nerádovej 
Termín: 1.6 - 30.6.2018
Miesto: LitPark, Kukučínova 2

K spracovaniu „slovníka zákerných českých a slovenských slovíčok“ Máriu Nerádovú priviedla vlastná skúsenosť počas štúdia v Zlíne, kde žila v česko-slovenskom prostredí. Z jej bakalárskej práce vznikol pekný ilustrovaný slovník slov, ktoré sú rozdielne v inak veľmi si podobných našich jazykoch. Slovník je vlastne ukážkou rozdielnosti oboch jazykov, ale vyjadruje aj snahu vzájomného porozumenia si. Kniha obsahuje niekoľko stoviek slov, roztriedených do deviatich základných tematických kapitol, ktoré zahŕňajú základnú slovnú zásobu (čo nosíme, zvieratá a rastliny, hračky, časti tela, jedlo, mesiace, a pod.). Každú kapitolu otvára dvojstranová bohatá ilustrácia s množstvom malých milých stretnutí a mikropríbehov zo zvieracej ríše, za ktorou nasledujú kresby jednotlivých slovíčok. Knihu uzatvára register zákerných slovíčok. Márii sa podarilo zaujať deti obrázkami, a to zjednodušuje pochopenie rozdielnosti češtiny a slovenčiny. Výborným edukačným materiálom pre deti je aj pexeso, ktoré knihu sprevádza.
Knihu Jak velbloud potkal ťavu vydalo české vydavateľstvo Albatros v roku 2014, o grafický dizajn sa postarala Martina Rozinajová. Kniha získala ocenenia Najkrajšia kniha jari 2014 a Najkrajšia kniha Slovenska 2014 a bola zaradená do výberu najlepších českých kníh pre deti a mládež za rok 2014/2015 s názvom Nejlepší knihy dětem, ktorý zostavuje Komisia pre detskú knihu Zväzu českých kníhkupcov a vydavateľov v spolupráci s Českou sekciou IBBY.

Back to top