„Knihy sú otvorené dvere do čarovného sveta.“

Virtuálna prehliadka

Kontakt: tel. č.: 0903 408 397

Termín: 2. 2. - 10. 3. 2023 

Knižnica pre mládež mesta Košice vyhlasuje 28. ročník literárnej súťaže pre mladých autorov Literárne Košice. Súťaž sa každoročne venuje hľadaniu talentov medzi žiakmi 5. - 9. ročníka základných škôl a študentmi 1. - 4. ročníka osemročných gymnázií.

Témy roku 2023 pre poéziu a prózu odporučila Markéta Andričíková, členka hodnotiacej poroty:
Môj detektívny zápisník,
- Najkrajšia rozprávka môjho detstva,
- Kam sa podela moja slušná výchova?

Všetky súťažné práce budú postúpené odbornej porote, ktorá udelí ceny, pre každú kategóriu i tému.
Výsledky budú vyhlásené v rámci osláv Dňa mesta Košice 11. mája 2023 v pobočke LitPark, Kukučínova 2, Košice.
Víťazné práce knižnica vydá v zborníku Literárne Košice.

Propozície súťaže
GDPR súťaže

Posledný termín na poslanie prác je 10. marec 2023.
Vyhlásenie výsledkov sa uskutoční 11. mája 2023.

Porota:
Markéta Andričíková, Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach
Marián Andričík, Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach
Ján Gavura, Inštitút slovakistických, mediálnych a knižničných štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove
Peter Karpinský, Inštitútu slovakistických, mediálnych a knižničných štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove

 

 

Termín: 14. 2. - 14. 3. 2023 
Miesto: Pobočky knižnice 

Knižnica pre mládež mesta Košice vyhlasuje tradičnú valentínsku zbierku kníh.

Zbierkou kníh, organizovanou s cieľom dať knihám druhú šancu, si opäť knižnica pripomenie Medzinárodný deň darovania kníh.
Zbierka kníh štartuje 14. februára 2023 a potrvá celý mesiac. Knihy je možné priniesť do ktorejkoľvek pobočky Knižnice pre mládež mesta Košice do 14. marca 2023. 

V knižnici sa nebránime žiadnym knižným darom, no staré a poškodené knihy by určite nechcel dostať nikto z nás. Preto verejnosť prosíme, aby darované knižné tituly boli v zachovalom stave a nie staršie ako 10 rokov.

 

Miesto: LitPark, Kukučínova 2, Košice 
Termín: 16. február 2023 o 10.00 hod.

Spojená školy, Opatovská cesta 101, Košice pozýva na deň otvorených dverí.

Cieľom je poskytnúť priestor k prezentácii možností štúdia mladých ľudí s telesným postihnutím. Deň otvorených dverí má prezradiť viac o tom ako Spojená škola na Opatovskej ceste 101 v Košiciach funguje. a čo ponúka.
Zámerom vedenia školy je prostredníctvom informačnej prezentácie oboznámiť návštevníkov o projektoch tejto školy, o jej žiakoch, či hodnotách.

Aktivita je určená riaditeľom škôl, výchovným poradcom, rodičom a rovnako žiakom košických škôl, ktorí tak budú môcť nahliadnuť do informatívnych materiálov o škole, porozprávať sa so žiakmi jednotlivých tried a oboznámiť sa so zaujímavými učebnými pomôckami, ktorými táto škola disponuje.

Termín: 28. január 2023
Miesto: Pobočka LitPark, Kukučínova 2, Košice 

Knižnica pre mládež mesta Košice a VIA ABA o.z. spoločne sprostredkujú možnosť dozvedieť sa viac o rizikových prejavoch vedúcich k správnej diagnostike neviditeľného postihu detí a zviditeľneniu problémov ich rodičov.

Knižnica pre mládež mesta Košice a VIA ABA o.z. pozývajú 28. januára 2023 od 09.00-14.00 hod. do pobočky LitPark na Kukučínovej 2, Košice na prednášky o prvých rizikových prejavoch autizmu u detí do 18 mesiacov ich vývinu. Cieľom organizátorov je zlepšiť osvetu, vyvrátiť mýty o autizme a spoločnou diskusiou o potrebách týchto detí a ich rodín prispieť k zlepšeniu starostlivosti o ľudí s touto diagnózou. Dieťa s autizmom má potenciál učiť sa a rozvíjať, len je potrebné poskytnúť mu na to správne podmienky. Podujatie je určené ako pre rodičov detí s rizikovými či zvláštnymi prejavmi, tak pre odborníkov (pediatri, pedagógovia, špeciálni pedagógovia, psychológovia, logopédi, zdravotné sestry, sociálni pracovníci), jednoducho pre všetkých, ktorí sa o chcú dozvedieť o problematike autizmu. viac. 

Lektorka:

Zuzana Maštenová, psychologička, medzinárodne certifikovaná behaviorálna analytička a lektorka postgraduálneho študijného odboru Aplikovanej behaviorálnej analýzy na Masarykovej univerzite v Brne, ktorá je zároveň zakladateľkou občianskeho združenia VIA ABA.

Účasť na prednáškach s rozhovormi a diskusiou je zdarma.
Vzhľadom na obmedzenú priestorovú kapacitu je však potrebné vopred sa prihlásiť zaslaním mailu na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

O projekte Neviditeľní
Neviditeľní je multimediálny projekt o živote konkrétnych rodín s deťmi s poruchami autistického spektra. Jeho základom je informačný portál www.neviditelni.sk, na ktorom budú postupne zverejňované filmy o detskom autizme. Bude ich spolu sedem. Majú ukázať každodenný boj výchovy a vzdelávania dieťaťa s autizmom, dať rodičom hlas a zviditeľniť ich život. Premietanie filmov a následné diskusie o ich obsahu budú prebiehať na konferenciách a prednáškach v rôznych mestách Slovenska. To má  prispieť k osvetovej kampani určenej širokej aj odbornej verejnosti. Na webovej stránke projektu www.neviditelni.sk je možné nájsť rovnako ďalšie informácie o programe a cieľoch realizátorov projektu. 

  

 

Back to top