„Knihy sú otvorené dvere do čarovného sveta.“

Virtuálna prehliadka

Termín: 1. - 7. marec 2021 
Miesto: On-line priestor 

22. ročník celoslovenskej aktivity na zviditeľnenie knižníc sa v Knižnici pre mládež mesta Košice ponesie v obmedzenom režime.

Modernizácia vybavenia pobočky
V pobočke Nezábudka na sídlisku Terasa pribudnú senzo-motorické pomôcky. „Táto pobočka, nachádzajúca sa v Mestskej časti Košice Západ, je jedinou pobočkou, ktorá sa špecializuje na prácu s čitateľmi s rôznym typom znevýhodnenia. Aj preto sme sa rozhodli doplniť práve jej vybavenie o multifunkčné VAWA balančné dosky so špeciálnym látkovým poťahom, ktoré pomáhajú zlepšiť držanie tela, motoriku, stabilitu, či koncentráciu. Zároveň môžu slúžiť ako vhodné miesto na relax pri čítaní,“ teší sa z nových interiérových prvkov Kamila Prextová, ktorá dopĺňa, že v rámci Týždňa slovenských knižníc pribudne do Nezábudky tiež špeciálna podložka v podobe klavíra, ktorá podporuje rozvoj jemnej motoriky, hudobného sluchu a myslenia dieťaťa. „naše knihovníčky ju skvelo môžu využiť pri kolektívnych zábavno-náučných podujatiach s deťmi.“
Modernizáciu priestorového vybavenia knižnice podporuje najväčšia Mestská časť Košice-Západ.

Svet (z) kníh – e-časopis knižnice
Knižnica chce počas ostať v kontakte s čitateľmi aj počas obmedzení a chce prezentovať knižničnú činnosť a milovníkom kníh najnovšie poznatky, praktické odporúčania a novinky z oblasti knižného sveta. „Práve v rámci Marca - mesiaca kníh vydávame 1. číslo knižničného časopisu Svet (z) kníh.“ Knižnica ho venuje knižným novinkám a virtuálne si v ňom zalistujete napríklad časopismi, ktoré knižnica ponúka. „Časopis má tiež príspevky od knižných blogerov, spisovateľov a ambasádorov knižnice, ktoré vás prevedú ich knižným svetom“. Nechýbajú stránky pre deti a súťaže o knižné ceny. „Prezradím, že v tomto čísle sa o svoje múzy podelí spisovateľ Ján Uličiansky a čo to o svojom knižnom svete prezradí aj Markéta Andričíková z Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Verím, že sa vám zapáči obsah aj grafika, všetko robíme vo vlastnej réžii, od plánovania príspevkov, tvorbu a fotografie, až po samotné vydanie.“ Časopis bude zverejnený na webovej stránke knižnice v rámci aktivít Týždňa slovenských knižníc.

Knižnice ponúka aj ďalšie aktivity
Knižnica na svojich stránkach ponúka krátke video klipy od zaujímavých osobností v rubrike Čo číta, knižné tipy knihovníkov v insta-rubrike Knižný receptár a tiež zaujímavé hodiny pre školákov na prezenčnom vyučovaní. „Ide o virtuálne návštevy knižnice respektíve o hodiny s knihovníčkou. Tá sa po dohode so školou pripája k on-line vyučovaniu žiakov prvého stupňa a zábavnou formou ich oboznamuje s knihami a literatúrou.“ V marci sa budete môcť na FB profile s knižnicou zabaviť s veľkou Marcovou knihopátračkou. Každý piatok bude na FB profile zverejnené krátke video, ktoré odprezentuje prvú stranu hľadanej knihy, na základe neho skúste vypátrať o ktorú knihu ide. 


Projekt Senzo-motorické pomôcky pre Nezábudku v roku 2021 finančne podporený z rozpočtu mestskej časti Košice Západ.

Termín: 15.2.2021 
Miesto: Mimoškolské pobočky

Knižnica od pondelka 15.2.2021 opätovne spúšťa poskytovanie výpožičných služieb. Pravidlá budú prísnejšie.

Čitatelia by si mali knihy radšej vopred objednať na konkrétny čas

Okrem dodržiavania platných obmedzení v zmysle vyhlášok ÚVZ SR ako sú povinnosť prekrytia dýchacích ciest, dezinfekcie rúk, dodržiavania bezpečnostného odstupu či preukázania sa potvrdením o absolvovaní testov s negatívnym výsledkom nie starším ako sedem dní, alebo o prekonaní ochorenia COVID-19, s prihliadnutím na výnimky, knižnica zavádza ešte prísnejšie opatrenia pri samotnom poskytovaní už aj tak obmedzených výpožičných služieb.

Viac obmedzený bude vstup používateľov do priestorov knižnice.

Vstúpiť už môže len jeden čitateľ/čitateľka, čo sa týka mládeže a dospelých. V prípade detí do 15 rokov je povolený sprievod, teda plus jedna dospelá osoba. Služby budú zabezpečované tak, aby čitatelia vôbec nevstupovali do výpožičných priestorov. Knihy sa budú odovzdávať a preberať už pri vchode do knižnice. Určite odporúčame využívať objednávanie kníh cez Expresný balíček, ktorý sa robí cez konto čitateľa v online katalógu, alebo cez telefón, či e-mail. Vieme ich potom čitateľom pripraviť vopred. Ak niekto nemá takúto možnosť pre on-line objednávku, samozrejme mu pomôžeme priamo na mieste.“

V snahe maximálne minimalizovať riziko nákazy odporúčame využiť vyzdvihnutie si Expresného balíčka v presne dohodnutom čase.
Po obdržaní e-mailu respektíve SMS správy o tom, že si knihy máte pripravené a dostane možnosť výberu času. 
Chceme tak predísť náhodnému zoskupovaniu čitateľov. Chránime tým Vás, aj seba.

Knihy je možné vrátiť v ktorejkoľvek mimoškolskej pobočke, no preferovaný spôsob vrátenia kníh je cez bibliobox, ktorý je k dispozícii v Kulturparku na Kukučínovej 2. Pobočky budú otvorené od pondelka do piatku v čase od 10.00 do 16.00 hodiny. Čas od 12.00 do 13.00 je opäť vyhradený na dôkladnú dezinfekciu.

Otvorené aktuálne budú tieto:
LitPark, Kukučínova 2,
Nezábudka, Poľovnícka 8
Pobočka v OD Mier, Nám. Jána Mathého 1,
Pobočka v OC Merkúr, Němcovej 28
Pobočka Humenská 9,

International giving day 2021 - zbierka kníh 

Knižnica pre mládež mesta Košice sa opäť rozhodla podporiť Medzinárodný deň darovania kníh. Výzvou Daruj knihu – Spolu jej dáme druhú šancu sa pokúsi zhromaždiť čo najviac kníh, ktoré poputujú do správnych rúk. Tento rok musí knižnica s realizáciou zbierky ale počkať.

Doba nepraje plánovaným aktivitám, v knižnici sa nevzdávame
V tomto období, za normálnych okolností, by v knižnici prebiehala veľká zbierka kníh, ktorú už niekoľko rokov vyhlasujeme v rámci Medzinárodného dňa darovania kníh, všetko je inak. Stále však hľadáme nové možnosti ako vyjsť v ústrety čitateľom a nové spôsoby ako čo zrealizovať. Preto sme sa rozhodli nakoniec túto zbierku kníh verejnosti avizovať s tým, že jej reálne vyhlásenie a plnenie odkladáme na dobu, kedy bude situácia ohľadom pandémie v meste priaznivejšia.

Prosíme všetkých potenciálnych darcov, aby na nás nezabudli a nečítané knihy pre nás určite odložili. Hneď ako bude situácia v meste priaznivejšia, zbierku rozhodne zrealizujeme.
Informácie včas zverejníme. 

Svet (z) kníh
Termín: 14. február 2021

S myšlienkou podeliť sa o svoje skúsenosti, vedomosti, novinky či dianie vo svete literatúry sa začali v knižnici zaoberať, práve počas zavedených obmedzení a opakovaného otvárania, či zatvárania knižníc. „Akosi spoločne sme dospeli k názoru, že absencia priameho kontaktu s našimi používateľmi nám veľmi chýba. Počas týchto nemilých obmedzení im možno nevieme v takej miere, akej by sme chceli, sprostredkovať našu knižničnú činnosť, či podeliť sa s nimi o naše najnovšie poznatky a zároveň im posunúť svoje praktické odporúčania z oblasti knižného sveta,“ informuje Kamila Prextová, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice. Aj preto sa v knižnici rozhodli vydávať vlastný časopis Svet (z) kníh. „Vzhľadom na financie, uvedomujúc si tiež možné problémy s distribúciou k adresátom, či potreby chrániť našu planétu, budeme časopis vydávať zatiaľ len on-line. Myslíme, že takto to bude pre všetkých jednoduchšie a záujemcovia sa k nemu môžu dostať kedykoľvek a vždy veľmi jednoducho. 

Pilotné číslo časopisu pre Vás na sviatok sv. Valentína.

Back to top